Image for L77TWA11W1S is not available
L77TWA11W1S
DigiKey Part Number
L77TWA11W1S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77TWA11W1S
Description
CONN D-SUB RCPT 11POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 (10 + 1 Coax or Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bag
Contact Finish Thickness
16.0µin (0.41µm)
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Voltage Rating
300V
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Black
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Bronze
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) - 11C1, 11W1
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C