L717TWA11W1PCSY | |
|---|---|
DigiKey Part Number | L717TWA11W1PCSY-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | L717TWA11W1PCSY |
Description | CONN D-SUB PLG 11POS PNL MT SLDR |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 11 (10 + 1 Coax) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Tin Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Contact Finish Thickness 16.0µin (0.41µm) |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 0.5A, 7.5A |
Connector Style | Features Grounding Indents, Shielded |
Connector Type Plug, Male Pins | Voltage Rating 150V, 300V |
Number of Positions | Color Black |
Number of Rows 2 | Contact Form Machined |
Mounting Type | Dielectric Material Thermoplastic |
Shell Size, Connector Layout 2 (DA, A) - 11C1, 11W1 | Contact Material Brass |
Contact Type Coax and Signal | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |