FCE17B25SB45B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 8,654
Datasheet
Amphenol CS (FCI)
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 407
Image for FCE17B25SB45B is not available
FCE17B25SB45B
DigiKey Part Number
FCE17B25SB45B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCE17B25SB45B
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
FCE17B25SB45B Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Box
Contact Finish Thickness
15.0µin (0.38µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.405" (10.29mm)
Number of Positions
Features
Filter, Mounting Brackets
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C