DBML25S500M | |
|---|---|
DigiKey Part Number | DBML25S500M-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DBML25S500M |
Description | CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DBML25S500M Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Shell Material, Finish Steel, Yellow Cadmium Plated |
Series | Contact Finish Gold |
Packaging Tray | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Part Status Active | Current Rating (Amps) 7.5A |
Connector Style | Backset Spacing 0.406" (10.30mm) |
Connector Type Receptacle, Female Sockets | Features Mounting Brackets |
Number of Positions | Voltage Rating 300V |
Number of Rows 2 | Dielectric Material Thermoplastic |
Mounting Type | Contact Material Phosphor Bronze |
Shell Size, Connector Layout 3 (DB, B) | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |