AZ8-1CH-12DA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
AZ8-1CH-12DA
DigiKey Part Number
3385-AZ8-1CH-12DA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ8-1CH-12DA
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
0.6 VDC
Part Status
Active
Operate Time
5 ms
Mounting Type
Release Time
2 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
6 A
Approval Agency
CUR, UL, VDE
Switching Voltage
300VAC, 150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6000VA, 100W
Coil Resistance
320 Ohms
Coil Current
37.5 mA