AZ8-1CH-12D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
Image for AZ8-1CH-12D is not available
AZ8-1CH-12D
DigiKey Part Number
3385-AZ8-1CH-12D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ8-1CH-12D
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
0.6 VDC
Part Status
Active
Operate Time
5 ms
Mounting Type
Release Time
2 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current)
6 A
Approval Agency
CUR, UL, VDE
Switching Voltage
300VAC, 150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6000VA, 100W
Coil Resistance
320 Ohms
Coil Current
37.5 mA