AZ2900-1AB-24A
DigiKey Part Number
3385-AZ2900-1AB-24A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2900-1AB-24A
Description
25 AMP POWER RELAY
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B) 24VAC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Must Release Voltage
4.8 VAC
Mounting Type
Operate Time
25 ms
Coil Voltage
Release Time
25 ms
Contact Form
DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Contact Rating (Current)
25 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
277VAC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
6925VA
Relay Type
Coil Current
167 mA
Coil Resistance
77 Ohms