AZ2800-2CE-24A5
DigiKey Part Number
3385-AZ2800-2CE-24A5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2800-2CE-24A5
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 40A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Chassis Mount
Category
Coil Current
166 mA
Mfr
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Packaging
Box
Coil Insulation
Class F
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Mounting Type
Must Release Voltage
4.8 VAC
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
40 A
Approval Agency
cURus, VDE
Switching Voltage
600VAC, 30VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
11080VA, 1200W
Coil Resistance
45 Ohms