Image for AZ2703-2A-24D is not available
AZ2703-2A-24D
DigiKey Part Number
3385-AZ2703-2A-24D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2703-2A-24D
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Box
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
30 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
CUR, TUV, UL
Switching Voltage
400VAC, 150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA, 840W
Coil Resistance
300 Ohms
Coil Current
80 mA