AZ2701-2A-48A is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for AZ2701-2A-48A is not available
AZ2701-2A-48A
DigiKey Part Number
3385-AZ2701-2A-48A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2701-2A-48A
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 48V
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 48VAC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
38.4 VAC
Must Release Voltage
7.2 VAC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
400VAC, 150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA, 840W
Coil Resistance
1.2 kOhms
Coil Current
40 mA