AZ2700-2A-110DW is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 110VDC Coil Chassis Mount
AZ2700-2A-110DW
DigiKey Part Number
3385-AZ2700-2A-110DW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2700-2A-110DW
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 110V
Detailed Description
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Must Release Voltage
5.5 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
400VAC, 150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA, 840W
Coil Resistance
6.3 kOhms
Coil Current
17.5 mA