AZ2700-1A-48DW is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Chassis Mount
AZ2700-1A-48DW
DigiKey Part Number
3385-AZ2700-1A-48DW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2700-1A-48DW
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 48V
Detailed Description
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
36 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
400VAC, 150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA, 840W
Coil Resistance
1.2 kOhms
Coil Current
40 mA