AZ22801-1A-12DF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Chassis Mount
AZ22801-1A-12DF
DigiKey Part Number
3385-AZ22801-1A-12DF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ22801-1A-12DF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
40 A
Approval Agency
CUR, UL, TUV
Switching Voltage
300VAC, 110VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
7200VA, 1200W
Coil Resistance
160 Ohms
Coil Current
75 mA