Image for AZ2280-1CE-5D is not available
AZ2280-1CE-5D
DigiKey Part Number
3385-AZ2280-1CE-5D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2280-1CE-5D
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 5VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Must Operate Voltage
3.75 VDC
Must Release Voltage
0.5 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current)
20 A
Approval Agency
CUR, UL, VDE
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
11080VA, 840W
Coil Resistance
27 Ohms
Coil Current
185 mA