AZ2280-1AE-24AF
DigiKey Part Number
3385-AZ2280-1AE-24AF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2280-1AE-24AF
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VAC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Packaging
Box
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Must Release Voltage
4.8 VAC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC, 28VDC - Max
Approval Agency
CUR, UL, VDE
Load - Max Switching
11080VA, 840W
Relay Type
Coil Current
240 mA
Coil Resistance
100 Ohms