AZ2100-1AE-48DEF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for AZ2100-1AE-48DEF is not available
AZ2100-1AE-48DEF
DigiKey Part Number
3385-AZ2100-1AE-48DEF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2100-1AE-48DEF
Description
AZ2100-1AE-48DEF
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
36 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
4.8 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max