PR27-48V-S-900-1A-EF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 48VDC Coil Through Hole
PR27-48V-S-900-1A-EF
DigiKey Part Number
2223-PR27-48V-S-900-1A-EF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR27-48V-S-900-1A-EF
Description
32.23 X 27.4 X 27.92 MM, 48 V, 4
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PR27-48V-S-900-1A-EF Models
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
36 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
4.8 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
300VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
10000VA, 900W
Relay Type
Coil Current
18.8 mA
Coil Resistance
2.56 kOhms