929665-08-10-I
929665-08-10-I
929665-08-10-I
DigiKey Part Number
3M156312-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929665-08-10-I
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
929665-08-10-I Models
Category
Contact Length - Mating
0.235" (5.97mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.310" (7.87mm)
Series
Overall Contact Length
0.645" (16.38mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2.5A
Mounting Type
Contact Finish Thickness - Post
10.0µin (0.25µm)
Termination
Solder
Base Product Number
Fastening Type
Push-Pull
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 512
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
In-Stock: 208
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 2996
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
In-Stock: 997
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM