929852-01-10-RA
DigiKey Part Number
929852E-01-10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
929852-01-10-RA
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
929852-01-10-RA Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Insulation Height
0.325" (8.25mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Current Rating (Amps)
2A
Pitch - Mating
Voltage Rating
1500V
Number of Rows
2
Insulation Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT), Polyester, Glass Filled
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)
Contact Shape
Square
Mounting Type
Through Hole
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 1,140
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 2POS GOLD PCB
In-Stock: 14780
CONN RCPT 4POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 6POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 8POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 10POS 0.1 GOLD PCB