PYB15-Q24-S5-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 20
Datasheet
Enclosed DC DC Converter 1 Output 5V 3A 36V Input
PYB15-Q24-S5-T
DigiKey Part Number
179-PYB15-Q24-S5-T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYB15-Q24-S5-T
Description
DC/DC CONVERTER 5V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PYB15-Q24-S5-T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
Current - Output (Max)
3A
Manufacturer
Bel Power Solutions
Power (Watts)
15W
Series
Efficiency
90%
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Approval Agency
EN
Voltage - Input (Max)
36V
Standard Number
55024; 55032 Class A
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Output 1
5V