PTP15-24-S5
DigiKey Part Number
179-PTP15-24-S5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTP15-24-S5
Description
DC-DC, ISOLATED, 15 W, 18~36 VDC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 3A 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTP15-24-S5 Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
5.6 kV
Series
Applications
Medical
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
87%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 12.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
CE, UKCA
Voltage - Output 1
Standard Number
Current - Output (Max)
3A