CS0603KRX7R8BB154 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 16,916
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 1,761
Datasheet
Upgrade
TDK
0.15 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CS0603KRX7R8BB154
DigiKey Part Number
CS0603KRX7R8BB154-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS0603KRX7R8BB154
Description
CAP CER 0.15UF 25V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CS0603KRX7R8BB154 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)