C1608X8R1E154K080AE
DigiKey Part Number
C1608X8R1E154K080AE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1608X8R1E154K080AE
Description
CAP CER 0.15UF 25V X8R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.15 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X8R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
C1608X8R1E154K080AE Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
Soft Termination
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)