CC0603CPNPO9BN5R6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 563
Datasheet
In Stock: 5,590
Direct
KYOCERA AVX
Direct
KYOCERA AVX
Walsin Technology Corporation
NextGen Components
KEMET
KEMET
Stackpole Electronics Inc
Murata Electronics
5.6 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
CC0603CPNPO9BN5R6
DigiKey Part Number
13-CC0603CPNPO9BN5R6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603CPNPO9BN5R6
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NPO 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC0603CPNPO9BN5R6 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)