XP60PN72REN
DigiKey Part Number
5048-XP60PN72RENTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP60PN72RENCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP60PN72RENDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP60PN72REN
Description
MOSFET N-CH 600V 53MA SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 53mA (Ta) 500mW (Ta) Surface Mount SOT-23
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
72Ohm @ 50mA, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
4 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
80 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
500mW (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-23
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V