XP60AN750IN
DigiKey Part Number
5048-XP60AN750IN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP60AN750IN
Description
MOSFET N-CH 600V 10A TO220CFM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 10A (Tc) 1.92W (Ta), 36.7W (Tc) Through Hole TO-220CFM
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
59.2 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2688 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
1.92W (Ta), 36.7W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
TO-220CFM
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
750mOhm @ 5A, 10V