XP3NA7R2MT
DigiKey Part Number
5048-XP3NA7R2MTTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP3NA7R2MTCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP3NA7R2MTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP3NA7R2MT
Description
FET N-CH 30V 20.4A 43.5A PMPAK
Detailed Description
N-Channel 30 V 20.4A (Ta), 43.5A (Tc) 5W (Ta), 22.7W (Tc) Surface Mount 8-PMPAK (5x6)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
7.2mOhm @ 9.5A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
38.4 nC @ 10 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1600 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
5W (Ta), 22.7W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V