XP3N2R8AMT
DigiKey Part Number
5048-XP3N2R8AMTTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP3N2R8AMTCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP3N2R8AMTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP3N2R8AMT
Description
MOSFET N-CH 30V 32.8A 60A PMPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 32.8A (Ta), 60A (Tc) 5W (Ta), 50W (Tc) Surface Mount 8-PMPAK (5x6)
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
2.8mOhm @ 20A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
40 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
4080 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
5W (Ta), 50W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-PMPAK (5x6)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V