XP3N045EN
DigiKey Part Number
5048-XP3N045ENTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP3N045ENCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP3N045ENDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP3N045EN
Description
MOSFET N-CH 30V 4.3A SOT23
Detailed Description
N-Channel 30 V 4.3A (Ta) 1.25W (Ta) Surface Mount SOT-23
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
45mOhm @ 4A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11.5 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1330 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.25W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-23
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V