HPT5K0TS200-L
DigiKey Part Number
1470-HPT5K0TS200-L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPT5K0TS200-L
Description
AC/DC CONVERTER 200V 5000W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 200V 180 ~ 528 VAC (3 Phase) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HPT5K0TS200-L Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Size / Dimension
13.25" L x 10.00" W x 2.50" H (336.6mm x 254.0mm x 63.5mm)
Voltage - Input
180 ~ 528 VAC (3 Phase)
Approval Agency
CB, CE, TUV, UL
Voltage - Output 1
200V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
25 A