HPT5K0TS100
DigiKey Part Number
1470-HPT5K0TS100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HPT5K0TS100
Description
AC/DC CONVERTER 100V 5000W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 100V 180 ~ 528 VAC (3 Phase) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HPT5K0TS100 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, I2C Interface, Load Sharing, PMBus™, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Size / Dimension
13.00" L x 5.00" W x 5.00" H (330.2mm x 127.0mm x 127.0mm)
Voltage - Input
180 ~ 528 VAC (3 Phase)
Approval Agency
CB, CE, TUV, UL
Voltage - Output 1
100V
Standard Number
60601-1; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
50 A