1210B475K160CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 1,772
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 2,823
Datasheet
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
4.7 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
1210B475K160CT
DigiKey Part Number
1292-1210B475K160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1210B475K160CT
Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1210B475K160CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.087" (2.20mm)