1206X476M160CT is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 22
Datasheet
Murata Electronics
In Stock: 24,999
Murata Electronics
KYOCERA AVX
Taiyo Yuden
47 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
1206X476M160CT
DigiKey Part Number
1292-1206X476M160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
1292-1206X476M160CT-ND - Cut Tape (CT)
1292-1206X476M160CTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206X476M160CT
Description
CAP CER 47UF 16V X5R 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1206X476M160CT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Discontinued at DigiKey
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)