CC1206MKX5R7BB476 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 144,625
Datasheet
Direct
Taiyo Yuden
In Stock: 22
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 1,467,116
47 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CC1206MKX5R7BB476
DigiKey Part Number
311-3521-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1206MKX5R7BB476
Description
CAP CER 47UF 16V X5R 1206
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC1206MKX5R7BB476 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)