1206B222K500CT
DigiKey Part Number
1292-1608-2-ND - Tape & Reel (TR)
1292-1608-1-ND - Cut Tape (CT)
1292-1608-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1206B222K500CT
Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 1206
Detailed Description
2200 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1206B222K500CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)