0805N6R8C101CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 4,000
Datasheet
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 4,000
Vishay Vitramon
6.8 pF ±0.25pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
0805N6R8C101CT
DigiKey Part Number
1292-0805N6R8C101CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805N6R8C101CT
Description
CAP CER 6.8PF 100V C0G/NP0 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805N6R8C101CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)