0805N102J501CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 1,009
Datasheet
YAGEO
1000 pF ±5% 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
0805N102J501CT
DigiKey Part Number
1292-0805N102J501CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805N102J501CT
Description
CAP CER 1000PF 500V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805N102J501CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)