0402N5R0D500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 4,082
Datasheet
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
5 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
0402N5R0D500CT
DigiKey Part Number
1292-0402N5R0D500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402N5R0D500CT
Description
CAP CER 5PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
0402N5R0D500CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.5pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)