GCQ1555C1H5R0DB01D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 5,078
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 6,633
Datasheet
TDK
TDK
5 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
GCQ1555C1H5R0DB01D
DigiKey Part Number
GCQ1555C1H5R0DB01D-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCQ1555C1H5R0DB01D
Description
CAP CER 5PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCQ1555C1H5R0DB01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.5pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)