0402N150J101CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
Samsung Electro-Mechanics
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
15 pF ±5% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
0402N150J101CT
DigiKey Part Number
1292-0402N150J101CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402N150J101CT
Description
CAP CER 15PF 100V C0G/NP0 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
0402N150J101CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)