0402B332K160CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 11,172
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 13,526
Datasheet
KEMET
KEMET
YAGEO
In Stock: 238
Cal-Chip Electronics, Inc.
3300 pF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
0402B332K160CT
DigiKey Part Number
1292-0402B332K160CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402B332K160CT
Description
CAP CER 3300PF 16V X7R 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
0402B332K160CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)