0402B273M100CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Vitramon
0.027 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
0402B273M100CT
DigiKey Part Number
1292-0402B273M100CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402B273M100CT
Description
CAP CER 0.027UF 10V X7R 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
0402B273M100CT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)