KGM05AR71A273MH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 4,457
Datasheet
KEMET
KEMET
Murata Electronics
Murata Electronics
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
0.027 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
KGM05AR71A273MH
DigiKey Part Number
478-KGM05AR71A273MHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGM05AR71A273MH
Description
CAP CER 0.027UF 10V X7R 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
KGM05AR71A273MH Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)