0402B183J100CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Vitramon
0.018 µF ±5% 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
0402B183J100CT
DigiKey Part Number
1292-0402B183J100CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402B183J100CT
Description
CAP CER 0.018UF 10V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)