VJ0402Y183JXQPW1BC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
KYOCERA AVX
0.018 µF ±5% 10V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
VJ0402Y183JXQPW1BC
DigiKey Part Number
VJ0402Y183JXQPW1BC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0402Y183JXQPW1BC
Description
CAP CER 0.018UF 10V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ0402Y183JXQPW1BC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)