Y162510R0000D23R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
10 Ohms ±0.5% 0.3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Non-Inductive Metal Foil
Y162510R0000D23R
DigiKey Part Number
804-Y162510R0000D23R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y162510R0000D23R
Description
V/N 303135 10R000 0.5% B T 15557
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±0.2ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Resistance
Supplier Device Package
Tolerance
Size / Dimension
0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)