Y14750R05000B5R is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
50 mOhms ±0.1% 3W Chip Resistor Nonstandard Current Sense Metal Foil
Y14750R05000B5R
DigiKey Part Number
804-Y14750R05000B5R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y14750R05000B5R
Description
V/N 303337U 0R0500 0.1% BT 15738
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Size / Dimension
0.365" L x 0.375" W (9.27mm x 9.53mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.050" (1.27mm)