Y14750R05000B4R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
50 mOhms ±0.1% 3W Chip Resistor Nonstandard Current Sense Metal Foil
Y14750R05000B4R
DigiKey Part Number
804-Y14750R05000B4R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y14750R05000B4R
Description
V/N 303337 0R0500 0.1% BT 157382
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense
Series
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 170°C
Part Status
Active
Package / Case
Nonstandard
Resistance
Size / Dimension
0.365" L x 0.375" W (9.27mm x 9.53mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.050" (1.27mm)