Y11891K82000VR0L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
VPG Foil Resistors
In Stock: 0
Datasheet
1.82 kOhms ±0.005% 0.6W Through Hole Resistor Radial Non-Inductive Metal Foil
Y11891K82000VR0L
DigiKey Part Number
804-Y11891K82000VR0L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Y11891K82000VR0L
Description
RNC90Z1K8200VR 131448
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Non-Inductive
Mfr
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-50°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Radial
Resistance
Size / Dimension
0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.336" (8.53mm)
Power (Watts)
Number of Terminations
2
Composition
Failure Rate
R (0.01%)