1092C1-28V
DigiKey Part Number
1092C1-28V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1092C1-28V
Description
LED PNL IND RED DIFF WIRE LEADS
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Diffused 28V 25mA Wire Leads - 4.6" (116.84mm)
EDA/CAD Models
1092C1-28V Models
Category
Ratings
DC
Voltage
28V
Series
Current
25mA
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Lamp Color
Red
Millicandela Rating
13000mcd
Lens Color
Red
Termination Style
Wire Leads - 4.6" (116.84mm)